Prodej na internetovám obchodě je momentálně pozastaven.

Jak vybrat USB nabíječku na mobil?

V dnešní době už si dovede málokdo představit jezdit na motorce bez navigace. Některé motorky mají nabíječku, nebo autozapalovač od výroby, ale na starší motorku si nabíječku musíte dokoupit a nainstalovat. V dnešním článku vám přinášíme přehled možností jak dobíjet telefon na motorce.

USB nabíječku na motorce nemusíme využívat pouze k dobíjení mobilního telefonu, či navigace. Bežně jsou na trhu USB nabíječky pro digitální fotoaparáty, tužkové baterie, ale i další zařízení. Proto doporučuji mít motocykl s nabíječkou vybavený.

Jak výkonou nabíječku zvolit?

Jako první si musíme uvědomit jak výkonou nabíječku potřebujeme. Prakticky všechny mobilní telefony a GPS navigace používají výstupní napětí 5V. Dále nás zajímá výstupní proud udávaný v A (Ampér). Starším telefonům stačil dobíjecí proud 1A, ale v praktickém provozu třeba se zapnutou navigací tento proud nestihne telefon ani dobít. 1A nabíječka je dnes zcela nepoužitelná. Pro plnohodnotné nabíjení telefonu, nebo navigace potřebujeme minimálně 2A. Nové mobilní telefony podporují takzvané Quick Charge (QC), to dovoluje automaticky zvýšit výstupní napětí a udávaný proud, při nabíjení je možnost uspořit až 60% času.

Jak výkonou nabíječku zvolit? Doporučuji koupit minimálně s výstupním proudem 2A. Pokud máte novější telefon, který podporuje tzv. rychlonabíjení doporučuji koupit nabíječku podporující QC.

S vypínačem nebo bez?

Většina nabíječek obsahuje vypínač pro zapnutí, nebo vypnutí nabíječky. Vypínač se hodí například, když na motorce dlouho nepojedete, stačí pak nabíječku vypnout a máte jistotu, že vám nebude vybíjet baterii. Osobně bych nabíječku bez vypínače na motocykl nekupoval a pokud nabíječka vypínač nemá, tak bych ho umístil co nejblíže k baterii, tak aby k němu byl lepší přístup.

Kam umístit nabíječku?

Další důležitou otázkou při výběru nabíječky je kam a jak ji chcete umístit? Máme tři základní možnosti – vestavit do palubní desky, umístit na řidítka nebo jinam na motocykl (pod sedlo atd..). Pokud si sebou vemete na cestování třeba digitální fotoaparát, je dobré umístit navíc zásuvku třeba do kufru, kde pak fotoaparát pohodlně dobíjet.

Potřebujete auto zásuvku (pro zapalovač)?

Před výběrem je třeba také si ujasnit, zda budete potřebovat klasickou auto zásuvku na 12V. Většina zařízení lze připojit přes USB port, ale například pro kompresor, nabíječku notebooku a další náročnější zařízení je dobré mít i autozásuvku. Máme možnost si koupit „velkou“ nabíječku s umístěním na řidítka. Osobně jako optimální řešení vidím USB nabíječku umístit do přední části motocyklu (přístrojová deska, řidítka) a konektor pro autonabíječku umístit například pod sedlo.

Další funkce nabíječky

Pokud jste techničtější typ, můžete si pořídit nabíječku s voltmetrem, který zobrazuje aktuální hodnotu napětí baterie, nebo můžete mít nabíječku s hodinami a nebo různě podsvícené.

Jak zapojit nabíječku?

Většina nabíječek obsahuje vše potřebné pro připojení k motocyklu: kabel pro propojení s baterkou, pojistku a držáky pro montáž. Ve většina případů obsahuje balení držák pro umístění na řidítka, či přilepení, nebo přišroubování na motocykl.

Správné zapojení nabíječky si popíšeme v dalším článku.

Tip na závěr!

Osobně doporučuji nabíječku s Quick Charge, vypínačem a se zobrazením palubního napětí.

Doporučené produkty

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..